Světový pohár poprvé v ČR

Světová elita in-line bruslení se v neděli 7. června 2009 představí v Ostravě při historické premiéře Světového poháru v Česku. Na bruslařském festivalu nebudou chybět ani aktuální lídři Světového poháru, kolumbijská reprezentantka Cecilia Baena a Francouz Yann Guyader, kteří jezdí za Powerslide Matter World Team. Oba mají ve sbírce úspěchů i tituly mistrů světa.

Ostravský Nestlé World Inline Cup je pátým dílem SP, předchozí dějství hostily kolumbijská Cartagena, francouzské Rennes, korejský Incheon a španělské město Pamplona. „Jsme rádi, že jsme mohli díky firmě Nestlé Česko a městu Ostrava přivést do Česka Světový pohár ve stále populárnějším in-line bruslení," uvedl Martin Plecitý, šéf pořadatelské agentury Trikam.

Závod SP se pojede v rámci největšího středoevropského bruslařského seriálu pro veřejnost Nestlé LifeInline Tour, šanci závodit na stejné trati jako světová elita mají v Ostravě-Porubě na Hlavní třídě tedy všichni příchozí bez rozdílu věku a výkonnosti. Pojedou se dětské závody i populární Fitness Desítka, časový program pamatuje i na volné bruslení.

V závodě mužů na 33 km se diváci mohou těšit na souboj Yanna Guyadera s aktuálně druhým mužem pořadí SP, Kolumbijcem Diegem Roserem (Rollerblade World Team), do Ostravy je už přihlášen i čtvrtý muž žebříčku Nicolas Zamudio (Powerslide Phuzion World Team) z Kolumbie. Na startu budou i další zajímaví jezdci, například Novozélanďané Scott Arlidge a Reyon Kay z týmu ZEPTO Skate, kteří jsou v SP aktuálně na 8. a 9. pozici, nebo 10. v pořadí André Wille z Lichtenštejnska (IDEEprint - X-tech Team). Tým BONT South America budou reprezentovat v Ostravě Alfredo Leon Moreno (28.) z Venezuely a Jorge Luis Avellaneda (letos v SP ještě nebodoval) z Kolumbie. Z českých borců se představí mj. loňský mistr republiky Matěj Krupka (ILA Rollerblade Speedodrom) a Ondřej Suchý (BZK Slavia Praha), slovenské naděje bude živit loňský vítěz Nestlé LifeInLine Tour Milan Križan (ILA Rollerblade Speedodrom).

Také závod žen na 33 km slibuje velký boj o body do SP. Útok na první místo kolumbijské závodnice chystá především BONT Wheels Team v čele s Kelly Martinez (4. v SP, Kolumbie), Tamarou Llorens (5., Argentina) a Alexandrou Vivas (10., Kolumbie). Přihlášen je kompletní pětičlenný švýcarský ženský tým IDEEprint - X-tech, v němž je nejvýše v SP Cornelia Iseli na 16. místě. Největší českou nadějí na startu bude Kateřina Novotná (BZK Benátky nad Jizerou), olympionička v short tracku, která si už vychutnala pocit na stupních vítězů ve Světovém poháru na krátké ledové dráze. Slovensko sází na Renátu Karabovou, rovněž reprezentantku na ledových oválech, která loni vyhrála seriál Nestlé LifeInLine Tour.

K dnešnímu dni byli registrování závodníci z 15 zemí, ale další přihlášky stále přicházejí. Otazník zatím visí nad startem zraněného vynikajícího Švýcara Nicolase Itena, přihlášen ještě není ani elitní světový jezdec Joey Mantia z USA. Ze závodů bude pořizovat Česká televize 30minutový a Nova Sport 25minutový záznam. Na finanční odměny pro nejlepší jezdce je připraveno 10 000 US dolarů.

Ostrava si získala výborné renomé v bruslařských kruzích hned po vstupu do seriálu Nestlé LifeInLine Tour v roce 2007, kdy hostila mistrovství České republiky. Výbornou trať na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě a skvělou diváckou kulisu vysoce ocenila i nejlepší světová bruslařka Martina Sáblíková (Nowis Team) , která se stala v Ostravě mistryní ČR, titul mezi muži vybojoval Petr Hargaš (KSB Benátky). Loňský závod o body do Českého poháru vyhráli v Ostravě česká reprezentantka a juniorská mistryně světa Andrea Jirků (Nowis Team) a Polák Jan Szymanski (Ambra Cekol).

Ostravský závod se pojede o body do Světového poháru v kategorii Class 1. „Vybrali jsme si Ostravu-Porubu, protože je bruslařským městem a nabízí skvělou trať i vynikající diváckou kulisu. Letos pojedeme oproti minulým rokům díky radnici na prodlouženém okruhu na Hlavní třídě, Světový pohár na 33 km. Akce se koná za finanční podpory statutárního města Ostravy, záštitu převzal náměstek primátora pan Lubomír Pospíšil," řekl Martin Plecitý, šéf organizačního týmu.

V Ostravě se pojede nejen o body do SP, ale bodovat se bude i do Českého poháru a seriálového pořadí. Zachován zůstane kompletní program Nestlé LifeInLine Tour, nebudou tedy chybět ani dětské závody na 1, 3 nebo 5 km v pěti věkových kategoriích, štafetové závody a populární Fitness Desítka pro veřejnost. Trať bude otevřena pro volné bruslení i v sobotu 6. června od 20:30 hodin.

Aktuální pořadí SP (tučně označení jezdci jsou již přihlášeni do Ostravy):

Muži:
1. Yann Guyader (FRA) 321
2. Diego Rosero (COL) 316

3. Christian Diaz Granados (COL) 168
4. Nicolas Zamudio (COL) 165
5. Iňigo Vivondo (ESP) 160
6. Elio Cuncu (ITA) 156
7. Alexander Batistas (VEN) 151
8. Scott Arlige (NZL) 136
9. Reyon Kay (NZL) 131
10. André Wille (LIE) 128

Ženy:

1. Cecilia Baena (COL) 305
2. Nathalie Barbotin (FRA) 229
3. Jana Gegner (GER) 211
4. Kelly Martinez (COL) 110
5. Tamara Llorens (ARG) 95

6. Romy Munos (COL) 65
7. Laura Ghezzi (ITA) 61
8. Nicole Begg (NZL) 60
9. Giovanna Turciarelli (ITA) 50
10. Alexandra Vivas (COL) 40