Na bruslích Evropou: Skate by night Berlín

Před časem jste se mohli dočíst na těchto stránkách o tradici streetskatingu v mnoha evropských městech. Myslím, že streetskating kromě radosti z pohybu nabízí návštěvníkům netradiční pohled na město a možnost potkat se místními. Proto jsem se rozhodla podniknout časově neohraničenou tour „Na bruslích Evropou“ a navštívit postupně města, kde má streetskating své místo. Mojí první zastávkou byl Berlín a jeho tradiční akce Skate by night.

Oproti mnoha českým městům má Berlín výhodu širokých asfaltových ulic a hlavně terénu rovného jako placka. Navíc je město doslova protkáno sítí cyklostezek, které jsou většinou dostatečně široké a hladké i pro bruslaře. Takže pokud nebydlíte na okraji města, můžete jednoduše na sraz bruslařů dorazit na bruslích. Bruslaři se scházejí na Alexanderplatzu, velkém náměstí pod známou televizní věží. Sraz bývá ohlášen na 18:30, ale odjíždí se až ve 20:00, takže stačí dorazit později. Na druhou stranu je celé náměstí vydlážděnou hlaďoučkým mramorem, který přímo vybízí k vyzkoušení pár triků (nebo obdivování umění zkušenějších borců).

Hromadné bruslení má v Berlíně nejméně 10ti letou tradici. Akce se aktuálně jmenuje „Skate by night“ a organizuje ji sdružení, které stojí za bruslařskými večery i v jiných německých městech. „Skate by night“ se koná v pátek večer, většinou 8 krát za sezónu od května do září. Za účast na vyjížďce se platí symbolický poplatek 2 EUR, za který dostanete pásku na ruku, ale také třeba vodu v rámci přestávky. Navíc organizátoři nabízení možnost úschovy zavazadel a také vám poradí s technikou jízdy nebo brždění. Berlínského bruslení se běžně účastní tisícovka lidí, ale letos v květnu dorazilo tři a půl tisíce bruslařů. Kromě bruslařů se do jízdy zapojují i skejťáci nebo cyklisté. Stejně jako město je i jízda otevřená a kosmopolitní, takže se potkáte s rodinami s malými dětmi, teenagery, bělovlasými seniory nebo muslimkou v šátku.

Vyjíždí se s německou přesností s úderem osmé. Bruslaře vede policejní auto a za ním skupina organizátorů ve žlutých vestách. Základním pravidlem je nepředjíždět tuto skupinu a potom také neblokovat cestu jiným, držet se spíše vpravo, nejezdit po chodníku a zvednout ruce nad hlavu pokud se zastavuje. Tempo je spíše mírné a často se zastavuje, takže ho zvládnou držet i méně zdatní borci. Stejně tak povrch je příjemný, žádné kočičí hlavy ani koleje. Trasa a její délka se mění, ale je vždy ohlášená předem včetně mapky. Nejdelší trať měří cca 25 kilometrů a nejkratší jen 15 kilometrů. V polovině se vždy zastavuje, většinou na Alexanderplatzu odkud se vyjíždí. Organizátoři mají připraveno celkem 8 různých tratí, takže se nenudí ani ti, kteří se na Skate by night vracejí. Jízdu vám zpestřují také kolemjdoucí, kteří hlasitě povzbuzují a hlavně hudba. Ve skupině nejede žádné oficiální auto s reprosoustavou, ale mnoho bruslařů sebou veze mobilní reproduktory a můžete si vybrat svého dýdžeje (jen bacha na vražedný německý popík, na který se dá také narazit :-)

Více na http://berlin.skatebynight.de/ nebo na facebooku https://www.facebook.com/skatebynightberlin/.

Video z akce najdete např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=RFIZeiWFnbc

Anna Schlindenbuch